streda 20. decembra 2017

1. TEA TIME with VeJa: It´s the most depressing time of the year.

A/N.: Nebude to však "tea time" ale skôr "paralen time", keďže sa mi podarilo ochorieť, ale koncept článku to nemení.

Vianoce. Ach. Odkedy mi začal tretí ročník na vysokej, som nechcela žiadne sviatky a už vôbec nie Vianoce. Prečo? Jednoduchá odpoveď. Bakalárka, skúškové a podobne. Kto by to chcel? Nikto, ale bohužiaľ, si takouto tortúrou treba prejsť ak chce človek niečo viac. Dnešná téma bude práve o Vianociach a tom prečo ich nemám rada.

Druhý deň choroby okrem ďalšej vysmrkanej rolky toaletného papiera priniesol aj chuť písať, tak to využívam. Viem, s pridávaním článkov v 11dňovom intervale meškám, ale... Ale radšej na niečom popracujem, nech je to lepšie, ako pridať nejakú vec, s ktorou nebudem na 100%  spokojná. To síce nie som s niektorýmu článkami, ale v hlave už mám pár pekných vízií k sérií Complicated Authors Life, ktoré budú nielen sumárom, čo som sa za tie roky naučila ale aj cenné rady začínajúcim autorom. Poďme ale k článku. Je tu viacero faktorov, ktoré ma prinútili nemať rada Vianoce. Nie, nemám spory s nikým v rodine, našťastie máme dobré vzťahy, len... 
Ani neviem, kde poriadne začať, pretože ako malá a mladšia som Vianoce milovala, kto nie? Koho by nebavilo dostávať darčeky a dobre sa najesť a ešte k tomu pohrať? Teraz, keď už mám 21 Vianoce nevidím tak ružovo a čím dlhšie nad tým premýšľam, tým viac dôvodov ma napadá. Nie som ale úplný hejter Vianoc, mám rada pohľad na vianočné svetielka, pokiaľ ich nie je veľa, mám rada dobré varené víno, kapustnicu, perníčky a milujem jeden vianočný čas. Čas (a jedine tento konkrétny čas) keď už sme všetci najedení a trávime, darčeky rozbalené, v lepšom prípade sú všetci šťastní z toho čo dostali, pozeráme buď nejakú klasiku v telke alebo nejaký trápny vianočno-komediálny film, praská oheň v krbe a domom sa nesie vôňa vareného vína a stromček bliká. V danom momente si vždy uvedomím, že každý z nás prešiel neskutočne veľa vecami počas roka ale je tu. Uvedomujem si, že patrím medzi skupinu šťastných ľudí, čo majú skvelú rodinu, domov a strechu nad hlavou a sme všetci relatívne zdravý. Uvedomujem si totižto, čo mám a niekto ostatný nemusí mať.Túto chvíľu na vianociach skutočne milujem. Lenže to "zlé" prevažuje nad touto jedinou povznášajúcou situáciou. 


Tento článok nemá slúžiť na nezpríjemnenie tohto sviatku ostatným, ide iba o môj názor.

šialení ľudia robiaci zásoby ako na dobu ľadovú - stačí ísť v predvianočný čas do hociakého väčšieho obchodu a vidíte ľudí s plným košíkom, niekedy aj dvoma. Absolútne tomu nechápem. Vianoce sú iba jeden deň, ale ľudia si robia zásoby ako na tri mesiace, niektorí pol roka. A to nehovorím, že ak náhodou dajú na niečo zľavu a nastúpi k zľavnenému výrobku DAV ľudí a dobreže sa nejdú pobiť... Okej, ako som staršia, oceňujem zľavy, ale nebudem vyvádzať, kvôli 30centovej zľave na puding. Ak mám na niečo chuť, doprajem si, aj keď to nie je v zľave.

fld - falošná ľudská dobroprajnosť- sviatky sú za rohom a dobreže nie po návrate z letnej dovolenky už všade vidieť stromčeky a svetielka. Dobre, preháňam, ale hneď ako skončili dušičky, nasledujúci deň už boli všade stromčeky a girlandy. Just no...  Ako sa má človek tešiť na Vianoce, keď sú mu strkané pod nos dva mesiace dopredu? Navyše, neviem ako vy, ale ja som už zažila pár príkladov, kedy mi zaželali pekné sviatky aj úplne cudzí ľudia. "Veselé vianoce" z každej strany, ozaj to je záruka veselých vianoc???

prípravy - prevažne ženy mi dajú za pravdu, že tieto sviatky prinášajú so sebou veľa práce, s ktorými mužská časť domácnosti pomôže minimálne. Dobre, aj to sa cenní, lepšie ako nič. Väčšie upratovanie, umývanie okien, výzdoba, varenie, pečenie, zdobenie, zliepanie, staranie sa o seba a ostatných členov domácnosti + zverinec. Ach, v budúcom živote ak nebudem mačka, chcem byť chlap. Ten sa vyvalí pred gauč, rozrobí oheň v krbe a prispôsobí spodnú časť stromčeka tak, aby sa vošla do stojana a stromček nepadol. Možno je to niekde inak, ale vravím zo svojej osobnej skúsenosti. A to ešte nespomínam, že celý dom počas prípravy štedrovečernej večere smrdí po rybe. Nie som fanúšik rýb, jediné, čo zjem je losos a to nie je vraj dostatočne tradičné...

hrôza menom kostol - nijako neurážam katolíkov a podobne, ale na konci mojej ulice je kostol, ktorý minimálne 6krát do dňa vyzváňa ako bláznivý a hoci tu žijem už roky, je to jedna z vecí, ktorá mi stále mierne lezie na nervy. Ešte dobre, že ma do neho nenútia chodiť. Verím v mimozemšťanov, duchov, démonov ale v Boha nie. skôr uverím v Diabla, ako v Boha. Ako malú, hlavne, keď sme trávili Vianoce u babky ma však bez výnimky brali na všetky omše a podobné veci, takže k tomu mám o niečo väčší odpor..

vianočné pesničky - nie je to mučenie len pre mňa ako "mierneho" odporcu vianoc, ale pre väčšinu z nás. Zapnete rádio a vianočná pesnička. Preladíte a znova a znova a.... znova! Aj keď hrajú niečo relatívne normálne, do troch pesničiek môžete čakať niečo vianočné. Počuť Driving home for christmas niekoľkokrát denne - nie prosím, radšej nech už je po Vianociach.

prematerializovaný sviatok - rovnako ako stromčeky, neustále je nám aj pripomínané, že si musíme dávať darčeky. Nemajte mi to za zlé, darčeky rovnako rado dávam ako dostávam. Lenže s tonou reklám so zľavami na také veci, slogani, ktoré hlásia, že týmto jednoznačne potešíte niekoho na Vianoce a podobne... Navyše tie ceny. Obchodníci navýšia ceny, dajú na ne zľavy a ľudia kupujú. Prečo nie? Ako by inak zarobili?! Preto som sa snažila nakúpiť darčeky DO decembra čo sa mi veľmi nepodarilo, pretože až okolo mikuláša som našla veci pre členov rodiny. Darčeky sú pre mňa nutnosť, viem si predstaviť Vianoce aj bez nich. Už dlho hovorím, že na meniny ani narodeniny nič nechcem, jednak pre to, že zväčša nič nechcem a po druhé pre to, že ak niečo chcem, viem si to kúpiť aj v priebehu roka a nie len na sviatok...

nesediace darčeky - ach, tak neznášam, keď niekomu poviem, že nechcem nič a ten človek aj tak niečo kúpi a vôbec to nie je niečo pre mňa. so šťastím dostanete nejaký doplnok, ktorý sa vám nepáči (ako ja) alebo vôňu, ktorá vám úplne nevoní (ako moja skvelá kamarátka L.) alebo najhoršia možná varianta, niekto vám kúpi oblečenie, ktoré sa vám nielenže nepáči, ale ešte aj nesedí.

nariekanie ľudí, že nie je sneh - ach. biele vianoce si poriadne už ani nepamätám, ale za to si pamätám pár usnežených februárov a dokonca aj jednu usneženú veľkú noc, kedy sme stavali zajaca zo snehu. Pamätám si sneh pred štedrým dňom, po ňom, ale priamo na štedrý deň? To by som musela veľmi loviť v pamäti. Žijem neďaleko Bratislavy, tak sa ani nečudujem, že nemáme sneh, možnože niekto, kto žije bližšie k horám zažil sneh aj na Vianoce... A s tým aj spojené trápne vtipy o snehu.
- Nie je sneh?
- Nie
- Chceš sneh?
- Áno
- Tak choď do kuchyne, našľahaj si bielka a máš sneh.

skúškové - ak ste na vysokej škole, tak s veľkou pravdepodobnosťou vás v januári čaká skúškové, takže si veľa tej rodinnej pohody neužijete, pretože si to nemôžete dopriať, lebo sa musíte učiť. A ak máte takú milú maminu ako ja, neustále vám bude pripomínať, aby ste sa učili, čo vám veľmi príjemnú atmosféru nespraví...

Fakt, že sviatky trvajú 3 dni - všetky tie prípravy a zbytočnosti kvôli trom dňom a na silverster a nový rok môžete chystať kopu jedla znova, pretože to, čo bolo pripravené už je dávno zjedené a ak máte "šťastie" ešte k vám prídu aj rodinný známy... Najlepšie je na silverstra niekam ísť, ale ak nie ste príliš outgoing person, tak to nebude váš šálok kávy.

Čiapky s brmbolcami - ACH! PREČO? Viem je to viac-menej celosezónna vec, pretože to nosia ľudia (ženy a deti) celú zimu ale... PREČO? Neviem, či to príde takto len mne, alebo aj niekomu druhému, ale keď niekto dospelý má čiapku s brmbolcom, alebo nebodaj dvoma ako uši, príde mi to strašne detské. A ešte ak je to rúžové a daná dáma má okrem takejto čapice aj rúžovú bundu, vtedy mám proste dosť.

Vianočné spodné prádlo - Načo?! Akoby nebolo tisíc iných prevedení spodného prádla, nie, oni ešte spravia aj vianočné negližé, podprsenky a iné veci, na ktorých môžu ryžovať, pretože to môže byť potenciálny darček pre ženské polovičky. Neviem, či je aj pánske spodné prádlo vo vianočnom prevedení, ale videla som už aj vianočné pyžamá.

Vianočné dekorácie - nielenže ich treba vyvešať, ale ešte aj zvešať! Navyše, niekedy keď idete ulicou a nejaká vonkajšia dekorácia začne blikať epileptickým módom...

Cestovanie! - ešteže cez vianoce nejako veľmi necestujeme, pretože akonáhle príde december a dva týždne pred Vianocami, objavujú sa sviatočný vodiči, panika, preplnené vlaky a podobne, však to poznáte.

Ugly sweaters - Je to prevažne americké, ale prichádza to aj k nám. škaredé svetríky, znova nechápem prečo práve takéto niečo je vôbec v predaji - okrem možných tržieb teda.

Happy couples - možnože ak by som bola zadaná, tento bod by na zozname nebol, ale som, takže je. Páriky čo sa počas Vianoc ešte viac milujú, ešte viac vyznávajú lásku, ešte viac sú šťastný a otravujú tím svet hlavne, ak je niekde imelo...

čo som dostal/a na vianoce koncept - či už ide o YT videá alebo články na blogoch či FB, no per favore! Nechápem tento koncept, chápem, že niekto sa chce pochváliť, ale prečo? Príde mi to ako niečo osobné, s čím sa človek chváliť nemusí, pretože zrejme nikto na to nie je zvedavý. Naopak ale mi príde úplne v pohode článok typu: čo kúpiť na vianoce, pretože to prináša inšpiráciu. Nuž, povaha blíženca...A to nespomínam, ak ešte nejaké deti začnú nariekať, že nedostali to čo chceli alebo že dostali najnovší Iphone ALE v inej farbe, akú si želali.

tona jedla - ak sa vám aj podarilo počas roka niečo schudnúť, môžete sa s tým rozlúčiť, pretože počas Vianoc to pravdepodobne priberiete späť. Možnože nie, mne sa to našťastie minulý rok nestalo, tak dúfam, že to zvládnem aj tento rok bez ďalších kíl navyše.

Ach, už by sa aj patrilo končiť, ale ešte mám jednu vec na srdci, ktorú musím spomenúť, pretože súvisí s predošlým bodom. A tím sú novoročné predsavzatia, pretože ak aj človek priberie, tak si povie: Od nového roka. Načo sú tie predsavzatia, keď ich človek aj tak poruší? Aby som nebola úplný hejter, na záver je tu sumár toho, čo mám na vianociach rada. 
Maličkosti, čo na Vianociach mám rada:
- vianočné svetielka, ak to nie je prehnané
- varené víno/nevarené víno/víno
- medovníky
- pohodová atmosféra po večeri na štedrý deň
- zvuk praskania ohňa v krbe
- keď už je po Vianociach

Toľko by bolo k téme Vianoc.  

Ako ich vnímate Vy?

Do komentáru sa vyjadrite, či máte alebo nemáte radi Vianoce a poprípade tiež spravte taký menší ale kľudne aj väčší sumár, milujem čítať Vaše komentáre. 
Tie k prvému článku Complicated Authors Life boli nádherné, ďakujem za ne ♥ Ďalší diel CAL bude pridaný medzi sviatkami a bude sa týkať hneď viacerích tém: myšlienky, poslania a dĺžky príbehu ^^

4 komentáre:

 1. Ty gify mě vždy rozesmějí :D nejvíc mě dostal ten s tým kostelem. Já se kostelům vyhýbám jak čert kříže. A fakt to tak musím napsat, nenávidím ty ovečky co se tam sbíhají!
  Takže já a Vánoce! Mám je moc ráda. Mám je ráda hlavně kvůli výzdobě. Každému bych povinně nařídila světýlka na dům nebo do oken! Je to něco kouzelného. Pak jsem ráda, že jsem doma a v klidu :D. Já se ničím nestresuju jako ostatní. Jako by byli Vánoce konec světa a něco co nám má vyšťavit! Samozřejmě mám ráda také to jak se jde ke stromečku a když jsem byla hodná tak tam najdu to co jsem si přála a ostatní taky. Mám velkou radost z toho dávat dárky ostatním. A miluju jídlo! :D Cukroví a bramborový salát!
  Pak nemám ale moc ráda návštěvy :/ :D a takové to nucení do jídla všude a u všech! Nemám ráda to když si rozbaluju dárky u vzdálenějších rodinných příslušníků a oni koukají jak na to budu reagovat!
  Nemám ráda lidi! V tomhle období! :D No možná ají v jiných vlastně. Mám na mysli hlavně obchody a to, že se nedá v klidu nakoupit.
  Je toho tolik! :D Šla by napsat o tomhle kniha!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. S kostelem ani nestraš... kostelům se vyhýbám, ale celkem mě ubíjí ta zvědavost - kdybych vstoupila do kostela vzplane dřív kostel nebo já? :D Jednoznačně souhlasím - mimozemšťané, nadpřirozené věci yeey, ale věřit na Boha nedokážu :D náboženství mi připadá zajímavé, ale spíš ty pohanské než křesťanství...
  Patřím k těm, co by si vždycky pobrečeli, že chtějí sníh, sníh je pro mě prostě lepší než Vánoce a když nasněží až někdy kolem Velikonoc, tak se mi to prostě nelíbí a jen nadávám :D
  A snad mě za to nebudeš nenávidět, ale chvilku vždycky ráda věnuju nějakému pochlubení se s dárky, protože jsem z nich nadšená a rozhodně lépe vyjádřím radost písemně, než 'in real life', protože to jsem zatracený robot :D Ne že by se k tomu pak mohli dostat ti, od kterých dárky mám...
  Některé věci okolo Vánoc bych určitě zrušila - třeba příliš dlouhé návštěvy (moc lidí), to zatracené množství jídla (zkuste přede mě někdo hodit další bramborový salát s kaprem nebo řízkem a začnu křičet), některým lidem bych určitě přišla strhnout přebytečné množství vánočních ozdob a světýlek, a stoprocentně by to chtělo zlepšit v období Vánoc nějaký bezpečnostní systém v obchodech... :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Teda, ten první odstavec s tou porozbalovací večerní idylkou mě trochu dojal, to, jak sedíš a říkáš, jak každý si přes rok prošel svým a teď je tady... to je hezký. Docela mě to dojalo a tak si říkám, že by možná bylo někdy fajn to zase zažít, všichni pohromadě, než objíždět každý kousek rodiny zvlášť a pak tě bolí odjíždět. To je jedna z věcí, kterou nemám ráda nejvíc. Sledovat ten smutný obličej, když od jednoho odjíždím za druhým.
  Upřímně, v Boha sice věřím, ale ne přímo křesťanského; spíš si myslím, že tak celkově je jen jeden, který je zároveň tak nějak vším, a lidí to prostě jen nazývají různými názvy. Ježíš, Odin, Buddha... všechno je to vlastně to samá, každý z nich hlásá téměř stejné pravdy. O kostelech jsem upřímně trochu na vážkách, párkrát jsem v nich byla, musím pochválit tu architekturu a umělecká dílá, ale... jestli je to místo nějak více lákavé pro Boha, to nevím. To, jak se tam všichni nevěřící shrnou na Půlnoční je ale docela patetické.
  Jinak více méně souhlasím, epileptické světýlka! Zbožňuju světýlka, ale svíticí, ne blikací, že se člověk bojí jít kolem.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. S kostelem naprosto chápu. Bydlím naproti a neustále zvoní. Jenomže za ty roky tohle už vypouštím, no :D Spíš mi občas vadí koukat na ten hřbitov před ním.
  Karelzzilla

  OdpovedaťOdstrániť