utorok 16. januára 2018

2. TEA TIME with Veja: V čom sa skrýva podstata novoročných predsavzatí?

silvester aj nový rok sú za nami a tak si veľa ľudí dáva rôzne predsavzatia. Osobne som človek, čo tieto predavzatia nejako veľmi nerieši, ale posledné roky si zvyknem nejaké dať a vždy v prvé januárové dni si naivne hovorím, že dodržím a splním všetky, ale ku koncu roka je to možno jedno, niekedy ani to nie. Je to dobré mať nejakú motiváciu, no ak chcete reálne niečo dosiahnuť...

Človek môže začať kedykoľvek, nielen na nový rok!

To je moje motto, pretože keď si človek povie, že bude zdravšie jesť, nemusí čakať do nového roka, rovnako jednoducho sa dá začať s čítaním/písaním či inou umeleckou činnosťou. Už len to, že si človek niečo zaumieni by sa malo brať ako začiatok niečoho väčšieho. Netreba mať k cieľom len novoročnú motiváciu, ale motiváciu celkovo a tá sa dá získať kedykoľvek. Predsa len, človek si nedáva predsavzatia, pretože sa to patrí, ale pre to, že človek sám chce niečo dosiahnuť. A kedy je lepší čas s niečim začať než s novým rokom a čistým štítom? A ešte k tomu, keď na nový rok bude Mesiac vo fáze splnu, (pre nezasvätených - vtedy máva najsilnejšiu energiu), čo viac chcieť k novému začiatku?! Zrejme pri niektorých ľuďoch pevnú vôľu, ale to je o inom. Ale v čom sa skrýva podstata novoročných predsavzatí, keď človek môže začať kedykoľvek by chcel? V novom začiatku a naivných prvých dvoch či troch mesiacoch, kedy to človek ešte vníma a na začiatku septembra sa smeje, že čo si to vlastne sľúbil, že spraví. Všetko je to ale záležitosťou pevnej vôle

Zoberte si čajík, poprípade kávu, pohodlne sa usaďte a do komentárov mi napíšte vaše predsavzatia, či nejaké máte alebo nie, ako ich vnímate a kľudne sa rozpíšte, rada čítam dlhé komentáre :3 Ozaj, čo reálne pri čítaní článkov robíte? Pri písaní zvyknem mať vodu, jablkový džús alebo čaj - tentokrát ananásovo-citrónový, ale čo vy?

V dnešnom článku si rozoberieme pár mojich predsavzatí, ktoré si do nového roka dávam a nebudú to len také klasiky ako napríklad schudnúť 15 kíl a prečítať 20 kníh. Niektoré budú možno trocha viac filozofickejšie a niektoré zrejme aj nezmyselné, ale v tom je ich čaro. Každý z nás je iní a chce získať niečo iné.

• schudnúť minimálne 15 kíl 
Toto nepotrebuje vysvetlenie a viem, je to basic ale... Každý z nás by sa mal cítiť vo svojom tele čo najlepšie a ženy mi dajú za pravdu, že pokiaľ by sme nemali postavu anjelikov z Victoria secret, asi ani vtedy by sme zrejme neboli spokojné. 
Čo pre budem robiť? Zdravšie jesť, denne vypiť minimálne 2 litre vody, obmedziť spracovávané cukry a trikrát do týždňa sa aspoň hodinu hýbať a ak nie, tak raz do týždňa niečo intenzívnejšie. Chcem popracovať na celom tele, ale hlavne na rukách a nohách.

• zlepšiť svoje písanie a popracovať na dokončení/vydaní nejakého diela
Mám rozpracovaných viacero nápadov a s jedným to teraz myslím skutočne seriózne, dúfam, že čoskoro ma opäť ovládne chuť písať. Odkedy som dokončila svoje veľdielo s vyše 200 normostranami, moja múza je preč a ja ju stále hľadám a verím, že sa vráti. Lenže neprichádza a tak píšem bez nej. A ku podivu, nevadí mi to. Človek si totižto uvedomuje čo píše a nepíše len tak hocičo, len pre to, že má múzu tak musí písať... Občas je mi niekedy ľúto nápadov, ktoré mám rozpísané a to, že sú iba v počiatočnej fáze, myslím, že z pár nápadov by sa dal spraviť aj film, poprípade krátky seriál, ale pre to, aby sa tak stalo musím začať písať...
Čo pre to budem robiť? Ideálne po skúškovom začnem písať denne istý počet slov, ktorý sa každým mesiacom bude zvyšovať. Možnože by na blogu bola ďalšia séria (akoby ich nebolo dosť), kde by boli promty - základný nápad a nejako by som to spracovala. Alebo by to bola challenge a vy by ste písali tiež! Viem, že tých pár, čo ma čítate, tiež píšete. Čo na to hovoríte?

• naučiť sa taliansky
Je to krásny jazyk a Taliansko je moja vysnívaná a milovaná krajina. Keby mi ponúkli, že tam môžem ísť žiť, hneď by som šla! Prečo práve taliančina a nie iný, užitočnejší jazyk? Lebo už som v Taliansku niekoľkokrát bola, viem o čom to je, milujem ich jedlo, kultúru a neskutočne rada by som si jedného dňa našetrila tak veľa peňazí, že by som mohla precestovať Taliansko zdola nahor. Viem, obvykle to býva opačne, ale viac sa mi to páči vyššie - Benátky, Miláno, Florencia, Verona, Bologna a maličké krásne mestečko, kam chodievame pozrieť, keď sme na dovolenky Caorle.
Čo pre to budem robiť? Plakať, že som si nezvolila taliančinu do druhého ročníka mi už nepomôže, ale keď sa to naučím sama od seba, budem mať lepší pocit. Taktiež by som rada šla na nejaký kurz, ale pokombinovať to s víkendovou prácou, ako takou socializáciou, školou a bakalárskym ročníkom...

• naučiť sa variť viac jedál
Niečo variť viem, ale chcem vedieť viac. A vedieť to tak dobre, že sa nebudem zbytočne báť, že sa to nepodarí alebo že to nebude chutiť dobre. Posledne som robila perkelt, ktorý ani z ďaleka nechutil tak dobre, ako mamin a vôbec sa mi to nepáčilo. 
Čo pre to budem robiť? Častejšie variť.

• spoznať aspoň 3 nových ľudí a byť priateľmi
Viem, nie je to veľké číslo ale nový ľudia, povedzme, že to nie je moja parketa. Bojím sa nových ľudí z dôvodu, že ich nepoznám, neviem o čom sa s ními rozprávať, neviem, čo si môžem dovoliť, či môže moja blížencovská dvojitá povaha už naplno úradovať alebo nie. Osobne som niečo ako jemne extrovertný introvert - 80% introvert, zvyšné percentá si uvedomujem, že potrebujem ísť von a keď som vonku medzi ľuďmi, ktorých poznám, som spokojná. Keď sa však ocitnem vo veľkom dave, ako napríklad nejaká výstava, či trhy, mám chuť zabíjať alebo byť doma.
Čo pre to budem robiť? Viac sa socializovať a možno sa viac baviť aj so spolužiakmi a nie len vybranou skupinou, s ktorou sa dobre poznám. Taktiež snaha o to byť priateľskejšia a milšia k ľuďom.

• úspešne mať bakalársky titul 
Tento kritický ročník je náročný, to mi dá zapravdu každý, kto už to má za sebou, alebo je tiež tretiakom na výške. Držím palce všetkým, koho to tiež čaká!
Čo pre to budem robiť? Učiť sa a pracovať na probléme svojej nepozornosti a nesústredenosti


• nájsť svoje vysnívané povolanie a alternatívy k nemu
Každý z nás má nejaké vysnívané povolanie, ale časom s krutým nástupom reality možno aj zisťuje,  že to povolanie nie je tak úplne reálne, ja som od svojho povolania spisovateľky ustúpila, pretože by to muselo byť jedno dielo za druhým a časom by človek stratil kvalitu a (alebo) úplne vyhorel a čo potom ďalej? Ako som už spomínala v niektorom predošlom článku, rada by som robila niečo kreatívne, ako napríklad scenáre, nápady do videoklipov 
Čo pre to budem robiť? Budem rozhodnejšia a uvedomím si, čo by ma mohlo baviť a živiť zároveň.

• uvedomiť si, čo vlastne od života chcem
Rovnako ako v predošlom bode - práci - chcem mať v živote jasno, čo chcem, kam sa chcem dostať a podobne. Nemyslím, že to treba zbytočne rozpisovať, jedného dňa keď sa pozriem späť na svoj život, chcem v ňom vidieť úspechy, radosť a plnenie si snov, nielen prežívanie.

Obyčajne si predsavziatia nedávam, ale posledné dva roky sú výnimka.
Čo vy a predsavzatia? Máte nejaké? Ak nie, prečo? Aký k tomu máte postoj?

7 komentárov:

 1. Články o predsavzatiach mám dosť rada, je zaujímavé takýmto spôsobom lepšie spoznávať ľudí :D Inak pri čítaní článkov málokedy niečo pijem/jem, skôr všetku pozornosť venujem čítaniu. Iné je to so sledovaním videí, z toho som si urobila každodenný rituál, pri ktorom papám vločky a cítim sa prudko produktívna, lebo robím dve veci zároveň :D :D :D Ale k veci. To prvé predsavzatie ma až tak neprekvapilo, naozaj ho má väčšina ľudí vrátane mňa. Ja momentálne čakám, kým sa trochu unormálni počasie aby som sa mohla zase venovať môjmu milovanému behaniu pretože akékoľvek cvičenie doma u mňa nepripadá do úvahy :D Neviem sa k nemu proste dokopať. Inak viacero predsavzatí máme rovnakých alebo podobných, svoje kuchárske umenie sa snažím zlepšovať aj ja ale nebudem klamať, je to zatiaľ bieda. Zároveň ti veľmi fandím v prípade učenia sa taliančiny a zlepšovania sa v písaní, aj keď si myslím, že tvoj štýl písania je skvelý a moc tam toho zlepšovať nejde :D Každopádne, držím palce, nech ti to všetko vyjde a nech si na seba koncom roka hrdá :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mimochodom, takmer by som zabudla. Mohla by si mi prosím prezradiť čo študuješ? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za krásny komentár :D som rada, že nie som jediná, ktorá keď robí dve veci sa cíti produktívne :D
   To chudnutie, sama si to povedala/napísala, má to väčšina. Behanie tiež milujem, hoci u nás sa ťažko hľadá nejaká dobrá trasa. Vďaka a taktiež ti želám úspechy pri varení. A k tomu písaniu, hoci píšem roky, stále sa je v čom zlepšovať, myslím, že vždy je nejaká časť, v ktorej sa dá zlepšiť. Už len pri premýšľaní tém ku Complicated Author Life som prehladala tolko zdrojov a dozvedela sa niečo nové a to sú vonku iba 2 diely zatial :D
   študujem masmediálnu komunikáciu (ucm - trnava)

   Odstrániť
 3. S tím posledním bodem momentálně bojuji... mám to přesně, jak píšeš a myslela jsem si, že vím, co chci od života, ale teď nad tím pochybuji. Otevřeli se mi oči a myslela jsem si, že mám super život (měla jsem! ale chci víc - nestačí mi to - fakt chci žít, maximálně si užívat atak). Přeji hodně štěstí se školou, vím, že je to náročné (jsem ve třeťáku, ale budu prodlužovat :D).

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Já osobně si tedy předsevzetí nedávám. Už jen z toho důvodu, že můžu začít kdykoliv během roku a nemusím čekat na nový rok. Nejhorší je se k tomu ale stejně dokopat, proto pokud bych si měla dát předsevzetí, tak jedině vytrvat ve věcech, kterých chci docílit.
  Máš zajímavé předsevzetí a já ti v nich budu rozhodně držet palce!

  Jinak dala jsem ti follow na IG, takže pokud bys mě taky chtěla sledovat- má poslední fotka je s pejskama. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hezky napsané.. a ten poslední bod. achjo:( já sem v anglii abych práve zjistila co chci ale nějak zatím tápu :O

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Předsevzetí je jakási fraška, na kterou nevím kdo přišel, ale uchytila se. Naopak si myslím, že mnoho lidí si předsevzetí dává, protože se to prostě na Nový rok dělá, a právě proto v jejich plnění pohoří. Nedělají to, protože sami skutečně chtějí, nepochází to z nitra.
  Ale přeji ti, ať ti tvé plány a cíle vycházejí!
  Konkrétně o tom psaní, to bych sledovala moc ráda a kdo ví, možná se i zapojila (dost vždycky zkoumám konkrétní témata. :D)

  OdpovedaťOdstrániť