piatok 30. marca 2018

Zo života do života: Veci, ktoré by som si želala vedieť pred kúpou králika


Nie, nie som mŕtva, len som blog trocha odsunula na druhú koľaj, pretože boli dôležitejšie veci. Jednou z nich práve aj to roztomilé stvorenie na obrázku. Keďže mám doma králika vyše dvoch mesiacov, bolo veľa vecí, ktoré som sa musela naučiť a preto, by som rada uľahčila život niekomu, kto by tiež chcel králika a mal by tieto veci zosumarizované. Áno, to malé zlaté stvorenie, čo na vás z vrchu článku hľadí, je môj králik. Volá sa Bob (chcela som ho premenovať na Barryho, ale už ho nechcem pliesť zmenou mena), má približne 5 mesiacov, je to chlapec a doma nám robí neskutočnú radosť a divadlo. Hlavne nášmu psovi - jazvečíkovi. Divoká kombinácia králik a jazvečík, ešteže Bob je v klietke v bezpečí.

Poriadne dlho som premýšľala, ako tento článok vlastne spísať a ako ho rozdeliť, až mi napadlo, že najlepšie bude ísť od začiatku, resp. od nuly a pridám k tomu aj svoje názory a postrehy.

1. Ozaj?
Musíte si uvedomiť, že vaše nové zvieratko s vami bude minimálne 5 rokov, pokiaľ nie aj viac, ak sa oň budete vzorne starať. Taktiež treba rátať s tým, že vyrastie. Nie je to záležitosť pár mesiacov ani jedného roka. Mnoho ľudí si práve toto neuvedomuje a preto aj králici končia opustený. Osobne som proti tomu, aby sa Vianoce, Veľkú Noc alebo narodeniny kupovali zvieratá, hlavne deťom nie! Je to príliš veľká zodpovednosť, ale samozrejme, že v obchode sľúbia aj nemožné, len aby mali zábavu na pár dní. Ja som králika chcela už roky a tak sme sa s rodičmi dohodli, že to bude vianočný darček ale taktiež aj to, že každé výdavky, ktoré sa ho týkajú si budem financovať sama.


2. Každý domáci miláčik stojí približne rovnako.
Pes, mačka, králik či andulka. Potrebujú piť, papať aj hračky a to všetko niečo stojí. Ak nemáte teda stabilnejší príjem, zvieratko si radšej neobstarávajte. Je to pre vaše dobro. Niekedy sama nechápem, ako som už do Boba mohla toľko investovať. Všetko niečo stojí, ale občas na internete nájdete aj pekné DIY takmer zadarmo.
+ kupujte rovno veľké balenia: istú dobu som si myslela, že až také veľké balenia potrebovať nebudem ale oh boy, ako som sa mýlila. Rozhodne pri podstieĺke sa báť nemusíte, že ju nevyužijete. Používam Asan s aloe vera pre drobné hlodavce a je to fakt skvelé. Ak hľadáte niečo, tak vám toto odporúčam. Krmivo používam Cuni Junior od Versele Laga, ktorý majú fakt kvalitné produkty pre zvieratá či už peletky alebo také malé dobrotky (jablkové aj veľmi pekne voňajú). Taktiež sú fajn aj tyčinky s rôznymi prísadami, či už zeleninové, ovocné, ktoré len zavesíte alebo položíte a váš králik ich môže obhrýzať kedykoľvek chce.
 

3. Máte pre neho vyhradené miesto a čas?

Váš maznáčik je spoločenský tvor, potrebuje pozornosť a vy by ste s ním mali upevňovať vzťah.
+ obmedzenie pri cestovaní: ak chcete niekam ísť, niekedy je problém aj so psom, nie to králikom. Už teraz premýšľam kam s ním, keď pôjdem na dovolenku (v prípade, že mi kamarátka zruší jeho stráženie). Taktiež keď sme sa s M. bavili o work and travel, hneď mi napadlo, čo s králikom ak na 3 mesiace, poprípade viac, pôjdem preč...
Nie každý králik znesie vôdzku, ten môj to nezvládol mať na sebe ani 5 sekúnd.

4. Ozaj je to to pravé?

skutočne chcete králika? Je to živé stvorenie, ktoré keď sa nudí, začne kúsať, kľudne aj o tretej ráno. Alebo vám vyskočí na stoličku a zo stola bez váhania zoberie papier. Alebo potiahne krabičku s liekmi a začne s tým utekať po izbe ako malý zlodej. Navyše, králici sú stresátori, ak sú príliš v strese, stiahnu sa a nehýbu. Taktiež potrebujú čas, pohyb, pozornosť, hračky (ktoré niekedy ak majú rolničku vedia byť otravné) a taktiež seno! Zásoby sena 24/7!
+ seno: niekto môže trpieť alergiami na seno. Ak skutočne zvažujete králika, skúste si pokusne prv kúpiť len balík sena a zistiť, či na neho nemáte alergiu. Radšej sa zbaviť sena ako králika.

5. Pozrite sa na zdroje kúpy, chovateľské obchody nie sú jediné, kde sa dajú zvieratká kúpiť.

Tretie najopúšťanejšie zvieratko. stačí? stačí. Pred tým, než pôjdete do špecializovaného obchodu, pozrite prv stránky útulkov, poprípade sa tam zastavte. Niekedy je adopcia dokonca bezplatná, ľudia budú radi, že sa zveiratku dostane do lepších rúk ľudí, ktorí ho už neopustia a nedajú ďalej. Takto navyše podporíte dobrú vec a ak bol králik predtým v zlých rukách a vy sa o neho budete pekne starať, je šanca, že vás bude milovať ešte viac.6. Papať, piť a kakať.

Bobky. Bobky všade. Ak králika nenavyknete na záchod, budete mať bobky všade. A to nerátam ešte teritoriálne značkovanie. Nuž, králici sú kráľmi bobkov, ktoré však nijako nesmrdia, o to sa nebojte. Trvá to nejaký čas, než králika navyknete na záchodík, ale za ten komfort (to, že nemá celú klietku plnú podstieľky a bobkov) to stojí. Nielen vám, ale aj jemu. Váš králik nemusí ležať v podstielke medzi bobkami ale na čistom. Vy to taktiež oceníte, keď budete mať menej na upratovanie.

7. Attentionwhore

Už bolo spomínané, že potrebujú pozornosť, to áno. Vy sa tiež potrebujete stretávať s ľuďmi, aby ste nezošaleli. Pravidlo, že ak máte doma králika by ste mali mať aspoň dvoch podľa mňa neplatí. Ak králikovi venujete dosť pozornosti, hráte sa s ním, druhého ani nepotrebuje. Navyše, tieto domáce králiky to zrejme aj majú v génoch. Domáce! Ani psov nemáte doma dvoch len pre to, aby sa nepovedalo... Buďte však na pozore! Králik je podobný ako mačka - príde za vami, keď sa chce hrať on a keď sa chcete hrať vy, nuž, musíte vedieť ako na neho. U mňa však vždy zaberá tréning jednoduchých povelov s dobrotkami.

8. Už je noc?

Toto bude trvať hlavne prvé dni, týždne ale pôsobí na to aj zmena času, čo som odpozorovala. svojho králika navykajt na približný režim spánku aký máte vy. Ja ho vždy od takej siedmej večer do desiatej púšťam vybehnúť, niekedy ho ale mám vonku aj cez deň. pri spánku je však dôležité (ak máte klietku) dať na ňu tmavý uterák (ktorý neprepustí svetlo ak by ste ešte niečo robili a váš králik pochopí - ak je tma, tak sa má spať. Nečakajte ale, že to bude vedieť hneď. Predsalen, keď si ho kúpite, v obchode či útulku mohol vyvádzať kedykoľvek sa mu chcelo, teraz, keď už je doma ho musíte naučiť nielen to, čo môže a nemôže ale aj to, kedy má spať.

9. Ó, mňam!

Králik je zvedavý tvor. Veľmi. Niečo sa pohne a pokiaľ sa toho nezlakne, tak odvážne za tou vecou ide. Práve preto dávajte pozor, čo máte položené na zemi, nikdy neviete, či vám niečo nezje. Káble ukryte alebo ich zabezpečte, pravidelne vysávajte/umývajte a zbierajte väčšie špiny hneď ako ich vidíte. Keď už spomínam zem, králikom viac vyhovuje koberec ako parkety, ktoré sa im nielen šmýkajú, ale by ste ich mali aj nepekne poškriabané.
+ diéta: Králici majú diétu. Presne tak. Približne 80% ich potravy by malo tvoriť seno, zvyšných 15% zelenina, posledných 5% peletky a ovocie. Tie sú určené hlavne pre mláďatá aby trocha nabrali na váhe, ale či už máte trojmesačného alebo trojročného králika, neprekračujte denné množstvo peletiek, pretože potom im budete musieť upraviť diétu na inšie pomery ako vidíte.

10 . Nekúš to!

Moja veľmi častá veta, keď je Bob pustený. Králikom zuby nikdy neprestávajú rásť a tak si ich musia obrusovať. Ten môj má veľmi rád drevo, nábytok ale najviac krabice. Zablokujte im prístup k takýmto veciam, kúpte im hračky, na prechádzke zozbierajte drevené paličky (ktoré im ale neškodia) a pomaly prejdite z drevených krabíc na iné možnosti úložného priestoru alebo si odkladajte veci do komody, či skrine. Odkedy pribudol Bob do rodiny, začala som svoju komodu takmer naplno využívať.

11. Kompabilita
Ako bolo spomínané na začiatku, máme doma ešte aj psa. A od začiatku sa veľmi nemajú v láske. Navyknutí na seba sú, tú áno,ale žeby mohli byť obaja pustení v jednej miestnosti? NIE! Každý si však môže navyknúť inak, preto radšej nečakajte, že si budú vychádzať a radšej buďte prekvapený, až sa tak stane. Poznám majiteľov králikov, ktorý si navykli na psa (a opačne), ale radšej nič neriskujte.

Čo všetko si musíte zaobstarať spolu s králikom?
 • klietka, "playpen" - klietka, kde inde by váš králik bol? Ja mávam králika pusteného po izbe tak často, ako môžem, pretože nerada na neho pozerám, ako sa trápi v klietke a následne sa z nej snaží dostať von. Rada ho vidím behať po izbe, keď je šťastný, že má tak veľa miesta. Playpen je kvázi alternatívou klietky, hlavne ak chcete mať svojho zajačika free-roam, teda bez klietky. Vyhradíte mu tak oblasť, na ktorú si navykne ale taktiež je to pomocníkom, keď svojho králika navykáte na záchod (hoci ja som to zvládla aj bez toho).
 • podstielka + seno - vysvetľovať to veľmi netreba, podstielku využijete pri záchodíku, ale aj klietke. Králici sú však inteligentné tvory a dokážu sa naučiť na záchod, čiže časom podstieľku v celej klietke možno ani potrebovať nebudete. Ja Boba práve učím na to, aby mal podstieľku iba v záchode v klietke a vonku. O postupe a úspechoch vás môžem priebežne informovať, ak by o takéto články bol záujem. seno - 80% králičieho jedla. Podporuje ich trávenie a taktiež si vďaka nemu obrusujú stálerastúce zúbky. 
 • záchod - Bob má 2 záchody. Jeden rohový v klietke, na ktorý si už na takých 80% navykol, občas sa stane, že má nehodu aj mimo neho a druhý mám v rohu v izbe, čo je ale väčšia darčeková krabica. Mnoho ľudí používa "peepads" ako základ, ktoré sa zvyknú používať pri šteniatkach, keď sa ešte pomočujú na rôznych miestach, ale ja mám v tomto vonkajšom záchodíku len väčší odpadový mech, ktorý slúži ako výplň a v ňom je podstieľka a seno. Taktiež je dobré dať králikom seno do alebo k blízkosti ich záchodíkov. Radi jedia zatiaľ čo vykonávajú potrebu, pomáha to vylučovaniu.
 • keramické misky na vodu a jedlo - plastové misky vedia veľmi rýchlo prevrátiť a nechcete aby mali vodu a jedlo po celej klietke alebo priestore, ktorý majú na papanie vyhradený. Mne sa to veľakrát stávalo, potom som však v TEDI našla skvelé misky, ktoré Bobkovi slúžia a hoci nimi vie hýbať a posúvať si ich, nemôže ich prevrhnúť. Osobne vlastním aj napájačku, ale nepoužívam ju. Dôvody? 1. Z misky sa ľahšie a rýchlejšie napije, 2. V noci to bývalo hlučné, 3. baktérie.
 • kefu + lepiacu rolku na oblečenie - králici menia srsť až štyrikrát do roka! To znamená, že budú veľa pĺznuť a sami to poznáte, keď svojho králika pohladkáte a vznesie sa okolo vás pár chĺpkov jeho srsti. Kefa je preto nevyhnutnosť ale pozor na to, akú vyberáte. Zabudnite na všetky možné druhy, ktoré sú vám predkladané a skúste nájsť čo najpodobnejšiu Hairbusteru. Na internete nájdete aj veľa rád na to, ako si vyrobiť alternatívu. Rolka na oblečenie, ach, neviem si ju vynachváliť. Hlavne v dnešných dňoch. Bob pĺzne a keď si ho občas vezmem na ruky a mám tmavé oblečenie, všetko vidieť. Taktiež je to skvelým pomocníkom, keď váš králik práve nemá chuť byť česaný. Opatrne mu s kefou prejdite po srsti a uvidíte koľko chlpov zachytí!
 • hračky - Ako už bolo veľakrát spomínané, králičie zuby rastú neustále, preto si ich potrebujú skracovať. A práve okusovanie hračiek je to pravé nielen pre nich, ale aj pre vás. Radšej nech okusujú hračku, ako nábytok.
 • kliešte  na pazúre - Rovnako ako zuby, ani nechty im nikdy neprestávajú rásť. Prv odporúčam nechať strihanie nechtov na veterinárov, vy len sledujte ako sa to robí, zaobstarajte si nožničky, pilník a dostatok sebadôvery, aby ste to nabudúce mohli robiť sami. Na čo pilník? Aby ste im obrúsili ostré, čerstvo zastrihnuté nechty. sebadôveru treba, pretože váš králik by mohol vycítiť vašu neistotu a byť sám neistý. Pri tomto ich nezabúdajte pravidelne hladkať a odmeňovať dobrotami.
Iné radosti, starosti a zaujímavosti:
 • vždy musíte mať dostatok zeleniny
 • budú vám predstavené zvláštne spôsoby získavania si pozornosti
 • motanie sa pod nohami
 • uvidíte odpočívanie na podivných miestach
 • kúsanie všetkého čo vášmu miláčikovi príde pod zuby
 • králici nesmrdia, naopak, sú veľmi čistotný a ak im pravidelne vymieňate podstieľku, takmer nie sú cítiť
 • sú to tichý ničitelia, musíte ich naučiť čo môžu a čo nie
 • naučte sa ich reč tela, veľmi vám to pomôže
 • škrabance, pretože niekedy proste na rukách byť nechcú
 • na internete nájdete zoznam vhodných a nevhodných druhov nielen ovocia, zeleniny ale aj stromov (môžete im zobrať vetvičky na obhrýzanie).
Ešte treba pripomenúť očkovanie a kastráciu. Áno, aj to treba. Očkovanie proti králičiemu moru a kastráciu proti neželanému tehotenstvu vašej malej zajačice, či pri chlapcoch teritoriálnemu správaniu a agresivite. Kastrácia by sa mala hlavne pri samičkách, mne veterinári poradili, že radšej nemám nič riskovať, keď je Bob zdravý, pretože tretina samcov nemusí kastráciu zvládnuť... Za zmienku taktiež stojí to, že musíte vášho králika nechať, aby si na vás navykol. Čo to znamená? Prvé týždne sa mu venujte najviac ako môžete a trávte veľa času na jeho úrovni - na zemi. Králici sú malí a my ľudia vysokí. Ako si na vás má králik navyknúť, keď väčšinu času vidí vaše nohy? Je veľa postupov na to, ako nechať králika aby si na vás navykol (bonding with rabbit) ale najjednoduchšie je ležanie na zemi, nenútenie ho byť na rukách a vo vašej prítomnosti (príde, kedy bude chcieť) a hlavne - prihováranie sa mu. Hovorte mu čokoľvek, len aby bol navyknutý na váš hlas. Taktiež si dávajte pozor na tón. Hovorte o niečo jemnejšie ale naopak, keď robí niečo zle, hlas zvýšte, aby to pochopil. 

Ak vám toto nestačí, vrelo doporučujem YT kanál Lennon The Bunny a googlenie. Na prvej fotke je Bob počas prvých dní a na druhej keď sme ho mali približne mesiac. Možno ho začnem dávať aj viac na Instagram, tak ak máte záujem ho vidieť, sledujte ma. Link na môj IG je v bočnom menu.

Do komentárov napíšte, aký máte názor na králikov, či nejakých máte alebo ste mali, poprípade poznáte nejakého majiteľa. A ak nemáte, tak napíšte niečo o svojom domácom zvieratku, poprípade o tom, aké by ste chceli jedného dňa mať.

7 komentárov:

 1. Souhlasím s tím, že malým dětem by se pořizovat neměli pokud rodiče nechtějí, aby to starání nakonec neskončilo na nich. Samozřejmě znám děti, které se starají pěkně, ale i ty, které se na to po nějakém čase vykašlaly.

  Mé první zvířátko právě králík bylo. Měla jsem asi 10, což jsem byla poměrně malá, ale dokázala jsem se postarat. Měl 6 let, když umřel. :) Ale byl super. Jen teda nesquiky everywhere. :D
  Před rokem si pořídil králíčka brácha a je rozkošný. Když k nám jezdí, tak jsme je seznamovali s mým psem a dopadlo do v rámci možností dobře, jen pes trochu hůře nesl když jsem se s králíkem mazlila. :D

  Jinak Bob je moc krásný. ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vždy je nejaká výnimka potvrdzujúca pravidlo, isté deti sú ukážkové, len škoda, že ich je pomenej.
   Je mi ľúto, že ti zomrel, ale zároveň skvelé, že si sa o neho vedela v tak mladom veku postarať :)
   To áno, ak je pes prvý domáci miláčik, vie byť veľmi žiarlivý, keď príde aj niekto iný, komu je venovaná pozornosť :D
   Ďakujem :)

   Odstrániť
 2. Odpovede
  1. To sú, veľmi nádherní a dobrí spoločníci, len škoda, že často končia opustení...

   Odstrániť
 3. To králičí agility je boží! :D Takové skoky!
  A článek zase skvělý, potřebovala bys propagaci na místech, kde by se k nim dostali všichni ti lidé, jež si je potřebují přečíst nejvíce... :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. skokani sú to riadny, to áno. Odkedy sa Bob naučil vyskočiť na posteľ, prebeháva sa aj po nej a odúčanie ho je ťažké. Propagácia by bola fajn s nejakým obchodom so zvieratami, lenže na blogu sa venujem aj iným témam, nielen zvieratám a čo si všímam, tak prevažne treba mať obsah o tom, čo propaguješ (hoci plánujem o tomto robiť sériu s pribúdajúcimi Bobovými rokmi). Poprípade nejakým boxom, čo je posielaný (napr. Happy Bunny Club) ale na to je slovensko príliš malé a môj blog nevýrazný. Navyše netuším, či na slovensku je králičia komunita. Každopádne je to skvelý nápad do budúcna, uvažovať o propagácií, vďaka :)

   Odstrániť
 4. Hezky napsané, rozumné, poučné a smysluplné. :-)

  OdpovedaťOdstrániť