streda 27. júna 2018

22 vecí, ktoré si treba uvedomiť pred 22.

Áno, je to tak. Moje obľúbene číslo (21) ma už nebude sprevádzať a čím lepším osláviť narodeniny ako spísať takýto cheezy klišé článok? Zrejme ničím. Bude to zároveň taký odkaz, ktorý by som najradšej odkázala svojmu neistému 15-ročnému ja.

 1. Optimizmus prináša viac. Fráza ešte viac klišé ako celý tento článok, ale je tomu tak. Pozitívne myslenie vás viac a lepšie ovplyvní ako negatívne. Je dokonca dokázané, že ak je vaše myslenie negatívne, tak si sami privolávate neúspech. Možno to znie ako rada od nejakej youtuberky a nechcem sa chváliť ani nič, ale bola som pozitívne mysliaca skôr než väčšina z nich, čo to hlása. Pozitívne myslenie skutočne ovplyvnilo môj život, prvé dva roky na strednej som bola neskutočná negativistka, v ničom sa mi nedarilo a potom, časom ako sa zo mňa začal stávať lepší človek, prišlo aj pozitívne myslenie. A s ním sa mi darilo aj viac vecí. Neveríte? Vyskúšajte si to sami.


 2. Aj bez make-upu sa dá prežiť. Áno,dá. Prv som makeup veľmi neriešila, až keď sa mi zhoršila pleť, som sa začala viac zaujímať. Poznám však pár ľudí, ktorý ani z domu nevýjdu, pokiaľ nemajú makeup. Dobre, nech si každý robí a nosí to čo chce, ale občas mi príde, že ľudia, čo sa dennodenne malujú fullface makeupom, tak nevedia akceptovať to, aký sú. Možno je to nepríjemné, ale je to proste môj názor. Čo ak náhodou jedného dňa nebudete mať možnosť namaľovať sa? Budete musieť ísť "naostro", čo pre niekoho môže byť problém, ak sa často maľuje.

  Ak by som niečo chcela k makeupu vyjadriť, tak jedine: Nájdite si odtieň červeného rúžu, ktorý vám padne ako uliaty. (Tu trocha zasahuje moja blížencovská dvojitá povaha).
   
 3. Nehanbite sa za to, čo viete a ak neviete, nechajte sa poučiť. PPatríte medzi inteligentních? Neskrývajte to. Mne sa zvyšok skupiny vždy na hodinách angličtiny čudoval, ako to, že mám stále jednotky (na výške Ačka, Bčka), ale to pre to, že  som  sa jednoducho učila. A bavilo ma to. A ku podivu, jazyky ma vždy bavili a stále bavia. Momentálne ma učenie taliančiny veľmi baví, hoci v nej stále viem povedať iba pár začiatočníckych viet.
    
 4. Robte to, čo vás baví. Nájdite  si aktívne a pasívne hobby. Mojim aktívnym je plávanie a chôdza, občas za vhodných podmienok i beh a pasívne písanie,  spánok a zahradkárčenie. Ak nebudete môcť niekedy vykonávať aktívne hobby, robte pasívne. Poprípade to cez týždeň meňte a venujte sa stále niečomu inému. Nájdite si jednoducho nejaký pomer toho, ako vypĺňate svoj čas.
    
 5. Zlepšujte sa v tom, čo vás baví. Opakovanie je matkou múdrosti a bez informácií nebudete mať nič. Vždy sa dá niečo zlepšiť a doučiť, pretože sa veci neustále vyvíjajú.
    
 6. Vopred si určite pár cieľov do života. Toto je pre mňa jedna z najťažších vecí, pretože nemám rada, keď je niečo vopred stanovené. Motivácie mám radšej chvíľkové malé motivácie ako dlhodobé veľké, pretože tie vedia oveľa viac sklamať, ak ich nedosiahnete.
 7. Definujte svoj štýl. Čo máte radi? Čo nie? Aké farby preferujete? Vzory či nie? Obľúbená farba doplnkov? Môj štýl sa veľmi menil, ale posledné dva či tri roky sa ustálil pri farbách čierna - modrá - zelená - červená - pudrovo ružová - biela + sivá. Iné farby u mňa nenájdete a čo sa týka väčšiny farieb, preferujem tmavé. Látky vzdušné a strihy "tak akurát". Poslednou dobou však volím nohavice tmavej farby (čierne legíny, tmavomodré džegíny) a buď jednofarebné tričko alebo košeľu. Rada to však kombinujem s koženou bundou či tmavším kardigánom.
    
 8. Zistite, čo vám sedí. Aký máte typ postavy? Presýpacie hodiny? Hruška? Vo svojom štýle zistite, čo vám lichotí a dobre sa    nosí. Bohužiaľ, obtiahnuté šaty strihu morskej panny nie sú pre každého, rovnako nie každému padne dobre oversized sveter.
    
 9. Udobrite sa s rodinou. Je lepšie, keď si s rodinou vychádzate, mama je vaša kamarátka a otec vám vie vždy nejako poradiť. Osobne nemám súrodencov, ale  moje dve veľmi dobré kamarátky L. a V. sú mi obe ako sestry, tak u nich viem nájsť podporu vždy, keď ju potrebujem a keď je to časovo náročné, na niečom sa zhodneme.     
 10. Buďte zdravý. Take your pills! Ak vám chýba čokoľvek, napríklad zinok, berte ho. Nie všetko však treba riešiť tabletkovou formou, vitamínu D je vonku dosť, stačí aspoň 10 minút denne vonku a vaša nálada sa zlepší a telo vám bude vďačné.     
 11. Nerobte niečo, len pre to, že si myslíte, to musíte robiť. Nie, s tým dievčaťom sa baviť nemusíte. To, že ostatní si v obchode niečo kúpia, neznamená, že musíte i vy. Robte niečo, iba ak to skutočne chcete.
    
 12. Úprimnosť nadovšetko? Hovoriť je striebro, ale mlčať zlato, alebo: úprimnosť je fajn, ale treba vedieť, kedy niečo hovoriť a kedy nie. Mne moja prerezaná huba už neraz spôsobila pár problémov a práve to mi bolo ponaučením, že niekedy je lepšie si iba myslieť.
    
 13. Zainvestujte do seba. Či už kvalitnou kozmetikou, alebo oblečením. Ak sa cítite dobre, presne to vyžarujete, preto toľko neváhajte a tú podprsenku za 30€ si kúp, časom aj tie drahšie, ale kvalitnejšie nohavice či košeľu. Až to budete mať oblečené, budete sa cítiť skvelo a bude to na vás i vidieť!
    
 14. Naučte sa niečo, čo pomôže vašej budúcnosti. Nový cudzí jazyk? Lekcia Photoshopu? Kódovanie html? Je to na vás, čo si myslíte, že vám pomôže a bude to zároveň i zaujímavé. Osobne to teraz  skúšam práve  s taliančinou a plánujem oprášiť i znalosti nemčiny zo  strednej.
    
 15.  Naučte sa manažovať čas. A noste hodinky. Neskutočne ma irituje, keď neviem, koľko je hodín. Možno je to nejaký podivný druh OCD, ale čo už. A taktiež, ak mám viac vecí naplánovaných, mám rada poriadok a organizáciu. Dáva mi to aspoň chvíľkový pocit toho, že mám všetko plne pod kontrolou.
    
 16. Upracte si. Pre niekoho je to možno len ilúzia, že ak máte upratanú izbu, organizované  skrine a komody, prehľad, v ktorom šuplíku v stole máte čo, tak, že vám to pomôže zorganizovať si aj život ale nie. Nie je to len ilúzia, je to pravda. Jednoducho ráno vstaňte, upracte si posteľ a vykročte do dňa. čím viac poriadku máte, tým menej času strávite hľadaním vecí.
    
 17. Buďte reálny. Nemajte privysoké očakávania na niektoré situácie. Radšej neočakávajte nič, alebo málo a buďte milo prekvapení ako očakávať veľa a pocítiť trpkú chuť sklamania.
    
 18. Bodypositivity. Naučte sa milovať to, aký ste. Nikto nie je taký, ako ste vy. Nemilujte len svoje telo, ale i prístup k veciam, názory a myseľ. Rovnako ako nikto na svete nemá identické odtlačky prstov, nikto nemá ani rovnakú myseľ.
    
 19. Ľudia prídu a odídu. Nesnažte sa preto ich silou mocou držať pri sebe alebo ich kontaktovať, keď z ich strany nie je záujem. Radšej vynaložte tú energiu na poznávanie ľudí, ktorí vám to opätujú.
 20. Mapujte si výdaje a obmedzte nepotrebné. Mojim trikom poslednej doby je to, že keď mám drobné (2 €, 1 €, 0,50€ a 0,20€) tak si ich vždy dám v peňaženke bokom a doma do šporkasky. Vy ušetríte drobné a nie vždy sa vám bude chcieť rozmieňať bankovku. svoje nákupy si teda dobre premyslíte a možno budete prekvapený, koľko ušetríte.
    
 21. samostatnosť. Nie vždy budete mať pri sebe ľudí a preto je dobré naučiť sa žiť aj bez nich.
    
 22. Prečítajte si knihu Tajomstvo od Rhondy Byrne, poprípade si osvojte tajomstvo príťažlivosti. Kniha, čo vám možno trocha zmení pohľad na svet a isté veci.

Dnešný článok výnimočne bez mojich milovaných GIFov, ale pri ďalšom článku opäť budú :)

Aké veci by ste odkázali svojmu mladšiemu JA?

3 komentáre:

 1. Moc hezký článek, je mi 24 a na některé body jsem možná přišla až nyní, ale i tak je určitě důležité si tohle všechno uvědomit. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak na tohle uvědomění snad ještě nějaký ten čas mám :D S některými body to bude jednodušší s jinými zase mnohem složitější (někdy je to uvědomění opravdu jedna z nejtěžších věcí), ale zvládnout se to dá :D
  A hlavně - sice opožděně - všechno nejlepší, Vejo! :3

  OdpovedaťOdstrániť